Falubaz Zielona Góra – GKM Grudziądz 2 (kurs 3.05)

Dla Nickiego Pedersena to ważne, żeby faktury się zgadzały

Gdy nie mogę znaleźć czegoś w ofercie na najbliższą kolejkę, najchętniej patrzę na.. następną. I tak też od tygodnia czekałem na ofertę na ten mecz.

Ludzie zareagowali i kurs w tej chwili to 2.65

Niestety czasami zdarza się, że pomimo ogarnięcia jakiegoś turnieju czy ligi mecze tak się układają, że wszystkie plany trafia szlag. Trochę tak było też w tym przypadku. O sile Falubazu mówiłem w odcinku 2 Typer TV i niejako mecz z Częstochową był tego potwierdzeniem. Co gorsze – mecz ten kompletnie nie poszedł po myśli zielonogórzan, tego co wydarzyło się przy W69 nie spodziewałem się nawet ja. GKM z kolei patrząc na wynik, wygrał gładko, co niekoniecznie jest odziwierciedleniem tego, co działo się na meczu przeciwko ROW-owi, ale rezultat poszedł w świat. Szkoda, bo liczyłem, że Falubaz jeżeli przegra, to minimalnie, a Rybnik wywiezie jakieś 38 punktów z Grudziądza.

Trochę się przeliczyłem i kurs na GKM w starciu w Zielonej Górze jest znacznie niższy niż się spodziewałem. Miałem nadzieję na taki w granicach 4.0-5.0 i handicap około 10.5. Mamy co mamy i najwyższy kurs znajdziemy w Betclicu, Forbecie i STSie – od 2.94 do 3.05. Co ciekawe eWinner wyszedł z z podobnym kursem jaki ja bym wystawił czyli 2.35. Ludzie zareagowali i kurs w tej chwili to 2.65. I tak niższy niż w innych bukach. Value tam nie było, dlatego też nigdy nie grajcie niższych kursów, niż te dostępne gdzie indziej. O valuebetach i innych bukmacherskich terminach, które często będziemy używać, zrobimy osobny odcinek już wkrótce.

Doszły mnie też słuchy mówiące o kłopotach Patryka – nie wiem jakiej natury, ani ile w tym prawdy. Ale dodając tę pogłoskę do kłopotów sprzętowych trwających od zakończenia kariery tunera Jana Anderssona w zeszłym roku, Dudek może nie być takim filarem na jakiego był kreowany.

Wracając do meczu. Rok temu było 46-44 (zresztą dwukrotnie). Wiele osób mówi, że juniorzy zrobią różnicę.Rok temu 7-3 dla Falubazu. Różnicę wtedy zrobili Nicki i Antonio. Pedersen zdobył odpowiednio 7 i 8 punktów, Lindback 3 i 5. W tym roku w zasadzie jedyną różnicą jest właśnie ta pozycja Chyba że Szwed zepnie się na ekipę, w której startował przez ostatnich kilka sezonów. Ale czy to taki zawodnik? Dla Nickiego to pewnie też nie ma znaczenia, dla niego ważne, żeby faktury się zgadzały, a że mamy dopiero trzecią kolejkę, to pewnie wszystko się zgadza – może oprócz punktów w Częstochowie (8). Ale kiedy poczuł krew w 14 biegu to widzieliśmy starego, dobrego (?) Nickiego (zobaczcie ten bieg).

Drużyna budowana była mądrze

W Rybniku Falubaz wyglądał nieźle, ale to jednak przeciętna, ledwo ponad 1. ligowa ekipa. Dudek miał 9+4, ale te bonusy wcale nie były takimi punktami, że dowiózł Krakowiaka, często raczej musiał bronić drugiej pozycji, niż holować innych. Doszły mnie też słuchy mówiące o kłopotach Patryka – nie wiem jakiej natury, ani ile w tym prawdy. Ale dodając tę pogłoskę do kłopotów sprzętowych trwających od zakończenia kariery tunera Jana Anderssona w zeszłym roku, Dudek może nie być takim filarem na jakiego był kreowany.

Grudziądzanie, mimo, że przez ostatnie lata w Zielonej Górze byli blisko, nie wywieźli żadnego punktu z W69. Punkty wyjazdowe zdobyli rok temu w Toruniu, było to jedyne zwycięstwo przez ostatnie 22 lata. Ale drużyna budowana była mądrze, a zawodnicy GKM-u czuli się na Wrocławskiej bardzo dobrze. Zerknijcie na punktacje z ostatnich lat:

2019:
Bjerre 10+1, Pawlicki 5+1, Buczkowski 12+2 (!), Łaguta 11, Turowski 2, Nicki miał w zeszłym roku średnią 2.032 w domu.
2018:
Pedersen 8+1, Bjerre 11, Buczkowski 8+1, Pawlicki 10+1, Łaguta 9
2017:
Pawlicki 11 i zwycięstwo w Złotym Kasku, Buczkowski 6 w 3 startach, Łaguta 5 w dwóch startach.

Wygląda to bardzo nieciekawie dla Falubazu. A porażka w tym meczu oznaczać będzie koniec sezonu. Całe szczęście, że to prawie lipiec, szkoda, że dopiero trzecia kolejka..

Wyższy kurs grałbym i polecał z większą chęcią, ale mamy co mamy. Dla mniej odważnych pozostaje handicap +4.5. Mecz będzie na styku, więc ewentualnie zawsze można zabezpieczyć to remisem. Nie lubię takich teorii, ale myślę, że nawet to przełamanie na wyjeździe, to też musi znów nastąpić.

13 komentarzy

 1. Tu jeszcze pojedynki head to head 2016-2019 za Gurustats:
  Lindback 0:10 Pedersen
  Jepsen Jensen 1:10 Buczkowski
  Dudek 13:5 Pawlicki
  Vaculik 12:2 Pawlicki
  Vaculik 7:7 Laguta
  Jepsen Jensen 2:8 Bjerre
  Protasiewicz 7:7 Buczkowski

  //

  Co do meczów, zauważcie, że nowa tabela biegowa ma pewien’bug’. Biegi 4-6 obie drużyny startują z tych samych pól. Oczywiście nie mamy jeszcze pełnego obrazu, na których torach pewne tory dadzą handicap, ale np. w Lesznie pola A i C zdobyły łącznie 24 punkty więcej. W biegach 4-6 wygrali z nich ze Spartą 14-4, a cały mecz 53-37. Jeżeli te pola tam dalej będą dawały taki handicap, to.. trzeba czekać na losowanie sędziego i jeżeli wylosuje tam ekipę z Lublina, to jestem skłonny zagrać handi w ich stronę +14.5. Grisza rok temu w Lesznie zrobił 11 w 6, w sumie na Smoczyku ma średnią 2.205 w 7 występach, wygrał tam też IMME (na live po kursie 101!). Był też początkowo fajny kurs na +0.5 w biegu juniorskim, ale spadł już z 2.25 na 1.65, więc odpuszczam.

  A Wy znaleźliście jakieś ciekawe propozycje?

 2. Generalnie, to co teraz napiszę miało pojawić się przed startem meczu Falubazu, ale najpierw dzień ułożył mi się w ten sposób, że dopiero wieczorem był czas na parę zdań, a gdy zobaczyłem w godzinach meczu ulewę za oknem pomyślałem, że mam jednak czas do jutra. “Po meczu każdy mądry” powiecie. Ci co jednak mnie znają i należą do społeczności typer.tv wiedzą jaką mam opinię o drużynie z Grudziądza. Myślę, że Jador czy Włodar potwierdzą, z resztą – mówiłem nawet o tym podczas Typerbookowej wyprawy do Liberca, kto nie siedział wówczas ze mną i z Jarkiem na tylnym siedzeniu i pił mniej pewnie pamięta.
  Artek, swego czasu miałeś fajną hokejową rymowankę – “chcesz grać Janów? To się zastanów.” Mam swoją, biały wiersz inspirowany raczej Wojaczkiem czy Bursą. “Chcesz grać Grudziądz? Stuknij się w głowę.”

  Nie kupuję bajki o tym, że drużyna GKMu budowana jest mądrze. Jest zgoła odwrotnie. Odkąd awansowali – jedna ścieżka, wymiana seniora z najsłabszą średnią na kogoś z wyższą (najczęściej wynalezionego u spadkowicza, gdzie wśród ogólnego marazmu i przeciętności wybić się łatwo).Odkąd awansowali, mamy kolejno:
  2015: najsłabszy Jeleniewski (wymieniony na Lindbaecka)
  2016: najsłabszy Ljung (wymieniony na Pieszczka)
  2017: najsłabszy Okoniewski (wymieniony na Pawlickiego)
  2018: najsłabszy Pieszczek (wymieniony na Bjerre)
  2019: najsłabszy Lindbaeck (wymieniony na Pedersena)

  5 lat z rzędu ta sama strategia, ta sama polityka. Zero efektów (1 wygrany mecz na wyjeździe przez 22 lata, żadnego awansu do play-off).
  “Obłęd: powtarzać w kółko tę samą czynność oczekując innych rezultatów.” powiedział kiedyś Albert Einstein (w niektórych przekładach słowa geniusza można odnaleźć jako: “tylko idiota robi ciągle to samo oczekując innych rezultatów.”)

  Brak juniorów. Różnica punktowa w meczu prawie odpowiada przewadze w formacji młodzieżowców. Juniorzy Falubazu wygrali pięcioma oczkami, mecz wygrany został sześcioma. Taka luka pod “szóstką” i “siódemką” to w praktyce 6 punktów do odrobienia dla seniorów już na starcie. Zawsze bierzcie to pod uwagę.
  Statystyki z poprzednich lat w żużlu można schować dosyć głęboko. To tylko ciekawostka. Ale skoro lubisz i pisałeś o problemach Duzersa, to szkoda, że nie dodałeś, że na swoim torze vs GKM ma średnio prawie 2,6 punktu. Przeciwko pozostałym rywalom niecałe 2,30. Dziś Dudek akurat był najlepszy w Falubazie.
  Ostatnia sprawa. Słynny “valut”. Stary Artur z TB pewnie zesrałby się z gniewu – piszesz, że liczyłeś na kurs 4-5 a grasz 3.05. Zero value. Gdybyś napisał, że wystawiłbyś kursy 1.6-2.0 na Grudziądz a grasz aż po 3.05 to pewnie byłaby wartość.
  Zasadniczo pozdrawiam, śledzę, kibicuję. Wierzę, że to na poważnie i powróci klimat starego TB. Typerbook dał wiele ciekawych trafionych kursów (kto pamięta słynne 8.00, chyba Valencia-Basel, Włodara?) ale też dał coś więcej. Poznałem tam osoby, które są teraz dla mnie niczym rodzina.

  I pamiętajcie, omijajcie Grudziądz na wyjazdach. No chyba, że w Rybniku.

  1. @krolkier krótko, bo zaraz ruszam w drogę nad morze, a Artur wydzwania od rana i mówi, że wyzywasz mnie na pojedynek bokserski 😉
   * juniorzy – tak, ale w analizie zaznaczyłem, że rok temu był prawie identyczny bilans i wygrana tylko dwoma punktami
   * tym razem deszcz uratował Zieloną, bardziej niż pomógł gościom – genialna decyzja o odwołaniu piątkowego meczu btw 😉
   * Liglad ostatnio mówił, że lubi ‘tricky tracks’, więc dziś dostał co chciał
   * było value, bo wystawiłbym taki kurs jak eWinner: 2.3. 4.0 i 5.0 to były pobożne życzenia 🙂
   * i tylko powiedz mi jeszcze jak oni to zrobili, na torze na którym po starcie były łącznie 3 wyprzedzenia 😅 rączki Nickiego w końcu wysiadły
   https://i.imgur.com/7FyqFAF.png

 3. @krolkier
  Wywołany zabieram głos 🙂 Oczywiście nie o żużlu, bo gdzieś od mniej więcej sześciu, siedmiu lat przyglądam mu się bardziej z przyzwyczajenia, na chłodno i bez emocji.

  Fajnie, że wspomniałeś o klimacie… Na TB pracowaliśmy na to, ja wiem, zanim rozmowy jakiekolwiek się rozkręciły, to chyba ze dwa lata. Najpierw z rok na blogu, potem też dość długo na Golimy Buków…. Wszystko wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Jak w bukmacherce.

  Czy na poważnie? Oczywiście! Jak widzisz, firmuję Typer TV swoim ryjem (Kuba też). I zrobię wszystko, żeby przekazać innym wiedzę, jaką przez te wszystkie lata posiadłem w bukmacherce. Zresztą – nie mogło być inaczej. Hokej na lodzie i bukmacherka – to moje dwa światy, bez których nie umiem żyć. I już dawno zrozumiałem, że na tym znam się najlepiej. Jeden tapetuje, inny dłubie w drzewie, a jeszcze inny jest aktorem porno. Ja obstawiam hokej na lodzie…

  No i bardzo ważna sprawa… Klimat – podobno ten globalny też 😉 😉 – tworzą ludzie. W dużej mierze to właśnie od Was/nas wszystkich zależy, czy będzie tu jak w domu 🙂

 4. @krolkier
  Ale Ci się przypomniało ? Valencia ???
  A pamiętasz jak Szanias dzwonił do Ciebie z gratulacjami za Schemppa?
  Co o żużla, potwierdzam że Król mi o tym wszystkim opowiada, a ja go słucham, bo lubię słuchać o czymś na czym się nie znam ?
  To że TB to było coś to wiadomo, dużo super ludzi, kilka razy urwany film ? i morze piwa a do tego te dyskusje pod postami ? no i jeszcze systemy Przemka na kosza ??? działo się. Jakoś tak mam wrażenie że tu z czasem może być podobnie.

  1. @wlodar
   Ja Typer.TV biorę przede wszystkim jako mega wyzwanie.

   * po pierwsze życiowe – robię znów to, co kocham, a jeszcze mogę to pokazać Wam jak w telewizji 😉 i dobrze się przy tym bawić, a może przy okazji zarobić.

   * po drugie – nazwijmy to – zawodowe – jak pisałem wyżej – zaczynam od nowa, w innych okolicznościach, z wielkim bagażem doświadczeń. Po raz kolejny chciałbym udowodnić przede wszystkim samemu sobie, że hokej na lodzie i bukmacherka to dwie dziedziny, na których dobrze się znam.

   Wracając do porównania z TB… Oczywiście, było wspaniale, ale z drugiej strony coś się skończyło i już nigdy nie wróci. Co urodzi się dzięki Typer.TV? Oby jak najwięcej pozytywnych emocji, czego sobie, ale przede wszystkim Wam wszystkim życzę.

 5. Artur,, znasz dobrze moje pacyfistyczne podejście, post z założenia nie miał być ofensywny. I przede wszystkim miał być napisany przed meczem, z resztą, jeszcze o 20:10 rozmawiałem z @włodar i tematem była ulewa która sunie w stronę W69, i że mecz bankowo odwołają, więc mam dzień więcej by odwieść Was od grania GKMu. Zdecydowanie wolę współpracować, nie uzurpuję sobie miana fachowca od żużla, co więcej – nigdy tego nie ukrywałem – nie znam się na żużlu. Jeśli Kuba czuje się urażony to wyzwanie przyjmę. Oglądam żużel, zejdzie ze 20 lat, fakt. Ale nie znam się. To coś jak @włodar i kolarstwo, ale On nadal myśli, że się zna :D. Projekt jak najbardziej wspieram, jeszcze się muszę zmotywować do wrzucania typów, bo w piątek ładne 4.18 złapane, dziś 3.30. Ale jednocześnie HSV co popsuło to moje…
  Poszedłem trochę w co innego, non-profit, e-gaming i dopóki mam z tego fun to się trzymamy projektu. Pewnie więcej powiemy sobie jak wprowadzicie prywatne wiadomości. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły

Back to top button